Tervezés kontra megvalósítás
Ezt a lépést soha ne hagyd ki, ha sikeres projektre vágysz
Rengeteg időt eltöltünk egy projekt során a részletek kidolgozásával, a tervezéssel, majd tűkön ülve várjuk, hogy a terv működésbe lépjen... Ám a várva várt siker elmarad. Mi lehet az oka?
A túltervezés azt jelenti, hogy szélsőségekbe menően, túl sok részletet megtervezünk, többet, mint amennyire szükségünk lenne. Előfordulhat azonban, hogy olyannyira belemerülünk a folyamatok tervezésébe, hogy a végén a megvalósításról szinte el is feledkezünk.
Fontos a tervezés, de mértékkel...
Minden új feladat vagy projekt kapcsán érdemes az alábbi pontokon végighaladni:
- Becsüljük meg a feladatok nehézségét és hosszát!
- Tűzzünk ki célokat és határozzuk meg, hogy hova szeretnénk eljutni!
- Bontsuk lépésekre a folyamatot!
- Osszuk fel a feladatrészeket a csapaton belül!
- Vizsgáljuk meg, hogy milyen akadályokba ütközhetünk a feladatvégzés során!
- Becsüljük meg, hogy milyen eredményekre juthatunk!
Mi történik akkor, ha túltervezünk? Előfordulhat, hogy túlságosan ragaszkodunk az előírt szabályokhoz, struktúrához, így nehézkessé válik a rugalmas gondolkodás és a gyors változtatások. Ha igazán hatékonyak szeretnénk lenni, akkor képesnek kell lennünk arra, hogy időről-időre felülvizsgáljuk a folyamatokat. Egy másik gyakori probléma, hogy a túltervezés következtében elfeledkezünk az emberi tényezőkről és túlságosan a számokra és a végeredmény megvalósítására törekszünk.
Amikor a terv nem lép működésbe
Gyakran beleeshet az ember abba a hibába, hogy rengeteg időt eltölt egy-egy projekt megtervezésével, ám amikor be kellene izzítani a rakétákat, akkor valahogy az a sok gonddal összerakott terv nem lép működésbe... Mi lehet ennek az oka?
A tervezési fázis során elengedhetetlen, hogy időnként megálljunk és ”ellenőrizzük” a valósággal való kapcsolatot. Mérjük fel, hogy valóban azokat az igényeket valósítjuk-e meg, amire a célközönségünknek szüksége van. Végezzünk már a tervezéskor is teszteket, felméréseket, kérjük ki laikusok véleményét és az eredmények mentén folytassuk a munkánkat. Ha ezt a lépést nem hagyjuk ki, akkor nagyobb eséllyel fog sikert aratni a tervünk.
Egy ház megrajzolása nem egyenlő a megépítésével
Valószínűleg azért fektetünk ekkora hangsúlyt a tervezésre, mert úgy gondoljuk, hogy minél több részletet végig gondolunk, annál hatékonyabban bejósolhatjuk a jövőt. Ez azokban az esetekben tud jól működni, ha egy-egy helyzet hasonlít egy közelmúltbeli szituációra. Manapság azonban annyira gyorsan változik a munkaerőpiac, hogy ha azzal töltjük az időt, hogy folyamatosan tervezünk, akkor mire elkészül a tökéletes terv, addigra könnyen lehet, hogy a világ elhalad mellettünk. Érdemes tehát minél előbb cselekedni, mert tervezni jó dolog, de mire való a tervünk, ha nem tudjuk megvalósítani?!