Felzárkózás
4 fontos mozgatórugó, aminek segítségével kilábalhatunk a válságból
A beruházások élénkítése, a munkaerő fejlesztése, az innováció ösztönzése és a támogató intézményi keret javítása hozhatja el a sikert Magyarország számára a következő 10 évben – áll a McKinsey friss tanulmányában, amelyben a koronavírus-válság utáni felzárkózás lehetőségeit vizsgálták. Az eredményeket a Portfolio cikke foglalta össze.
A lendületet megtörte ugyan, a növekedési potenciált azonban nem tudta kiölni a magyar gazdaságból a koronavírus-járvány. Milyen kilátásokat tartogat ennek fényében az előttünk álló évtized? – ezt a kérdést boncolgatta legújabb tanulmányában a McKinsey&Co nemzetközi tanácsadó cég. Az elemzést sajtóeseményen mutatta be Jánoskuti Levente, a McKinsey budapesti irodavezetője, valamint Havas András, a vállalat partnere. Az eseményen elmondták: a következő 10 év stratégiai jelentőségű lesz Magyarország életében. Most dől el, hogy folytatódik-e az elmúlt 15 évben megfigyelt, illetve az utóbbi 5 évben felgyorsult felzárkózási folyamat.
Az anyag a sikerességhez négy fő mozgatórugót azonosított, ezek a következők:
- Beruházások élénkítése
- Munkaerő képességének fejlesztése
- Innovációösztönzés
- Támogató intézményi keretek javítása
Ezen belül a munkaerő képességeinek fejlesztése a 21. századi igényekhez kell, hogy alkalmazkodjon: idegennyelvtudás, csapatban dolgozás, kritikai készségek javítása. Ezt a szakképzés, mind a műszaki, természettudományos felsőfokú oktatás javításán keresztül lehet elérni.